Aşk Yazıları – Aşk Sözleri

Kalp kırıklığı öldürür mü?

1.853
Kalp kırıklığı öldürür mü?

Fillerin kalbi kırılınca ölebildiğini biliyoruz. Asya’da ve Afrika’da onlarca böyle dokunaklı gerçek hikayeler yaşandı. Kalp kırıklığı insanın da ölümüne neden olabiliyor. Starwars’ın meşhur Leila’ı Carrie Fisher öldüğünde annesi Debbie Reynolds da peşinden gitti. Çok sevdiği bir yakınının kaybının ardından dünyadan göçüp gidenleri sık sık haberlerde duyarız veya etrafımızda rastlarız. Bilimsel olarak da kalp kırıklığının ölüme neden olabildiği kanıtlandı.

 

Eşin ölümü gibi derin acıların kalp krizi veya inme riskini iki kat arttığı saptandı. Daha önce JAMA Internal Medicine dergisinde yayımlanan bir çalışmaya göre, sevilen bir yakının kaybedilmesi ölüm için önemli bir risk faktörü olabiliyor. Kaybın ardından geçen ilk 30 günlük süre kritik öneme sahip.

Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, kederin ekstra fiziksel strese neden olduğuna ve insanların sağlıklarına gösterdikleri ilgiyi azaltıp ilaçlarını almayı unuttuklarına değiniyor. Bir yakının kaybının ölüm için bir risk faktörü olduğu uzun süredir biliniyordu anacak bu araştırma, kalp krizi ve inme gibi kardiyovasküler sorunlara olan etkisini de ortaya çıkardı.

Araştırmada, eşi ölen veya eşi hayatta olan 60 yaş ve üstü kişilerde kalp krizi veya inme riskini kıyaslandı. Eşlerinin ölümünün ardından 30 gün içinde çalışmaya katılan hastaların 10 binde 16’sı kalp krizi veya inme yaşadı. Eini kaybetmeyenlerde bu oran 10 binde 8’de kaldı. Eş kaybının 30 gün ardından sonra ise kalp krizi veya inme riski azalmaya başlıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.