Kızlık zarı hakkında merak ettikleriniz

Kızlık zarı hakkında merak ettikleriniz
26 Ekim 2007 tarihinde eklendi, 1.199 kez okundu.

Son zamanlarda magazin gündemini meşgul eden kızlık zarı ve bekaret yüzünden bugün maalesef hâlâ genç kadınlar intihar etmeye zorlanıyor, töre cinayetlerine kurban gidiyor. Oysa toplumun geneline bakıldığında bu konu hakkında o kadar eksik ve yanlış bilgiye sahibiz ki. İşte bu konuda bilinmesi gerekenler…
Erkek arkadaşımla yaşadığım cinsel ilişkinin ardından gelen birkaç damla kanı, evlenmeyi düşündüğümüz için önemsememiştim. Ancak erkek arkadaşımdan ayrıldım ve şimdi başka biriyle nişanlıyım. Önceki birlikteliğimi nişanlıma anlatmam mümkün değil. Çünkü kendisi bekaret konusuna çok önem veriyor. Nişanın atılması bir yana, ailem bile beni cezalandırmaya kalkabilir. Korkudan her gece kabuslar görmeye başladım. Kızlık zarının onarılabildiğini duymuştum, bu doğru mu? Onarılabiliyorsa, ilk gece kanamanın gerçekleşmesi için operasyonu ne zaman yaptırmam gerekiyor?
Okurlarımızdan gelen mektuplar arasında en sıkça karşılaştığımız konulardan. Kızlık zarıyla ilgili bu tür endişeli mektupları, elektronik postaları son zamanlarda sıkça alır olduk. Kimi mastürbasyonun, kimi de cinsel sürtünmenin bekareti bozup bozmayacağını soruyordu. Herkesin yaşadığı hikaye farklı olsa da, merak edilen hep aynı şeydi: Kızlık zarı onarılabilir mi? Önerebileceğiniz bir doktor var mı?
Açıkçası, kadınların cinselliklerini özgürce yaşamaları gerektiğine inandığım ve yalan üzerine kurulu bir birlikteliğe sıcak bakmadığım için kızlık zarı operasyonuna yönelik soruları yanıtlamakta hep güçlük çekmişimdir. Onlara, yaşadıkları cinsel deneyimlerinden asla utanmamaları gerektiğini, bekareti önemseyen bir erkeğin zaten doğru insan olmadığını söylemek istesem de, kendimi hep tuttum. Çünkü,Türkiye’de hâlâ ödün verilmeyen bir gerçek varsa o da bir kadının bekaretini koruması gerektiği. Bugün hâlâ pek çok kadın bakire olmadığı gerekçesiyle intihar etmeye zorlanıyor, töre cinayetlerine kurban gidiyor.
21. yüzyılda bile Türkiye’de, dünyanın başka geleneksel toplumlarında genç kızlar yaşadıkları cinsel deneyimin faturasını canlarıyla bile ödemek zorunda kalabiliyor. Üstelik, zarları esnek olduğu için ilk cinsel ilişkilerinde kanamaları gerçekleşmeyen bakire kızlar bile bu korkunç olaylardan nasiplerini alabiliyorlar.
Tanınmış bir mankenin 3bekaret raporunu kamuoyuna açıklamasıyla kamuoyunda yeniden gündeme gelen kızlık zarı hakkında yanlış bilinenleri düzeltmek, bilinmeyenleri açıklığa kavuşturmak için sorularımız Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Kağan Kocatepe’ye yönelttik.
Şaşırtıcı ama gerçek. Son iki yıldır kızlık zarı onarımı için doktora başvuran kadınların sayısında iki kat artış var! Bekaret tabusuyla yaşayan, ancak cinsel özgürlüğünü de yaşamak isteyen genç kadınlar, evlilik vakti yaklaştığında kızlık zarını diktirme operasyonu için kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının kapılarını aşındırıyor. Peki, bu talebe kadın hastalıkları ve doğum uzmanları nasıl yaklaşıyor? Kızlık zarı operasyonunda başarı şansı ne kadar?

Bu konuda merak ettiğiniz tüm soruların cevapları bu ay Formsante dergisinde…

Etiketler:

Kızlık zarı hakkında merak ettikleriniz Konusuna 3 Yorum Yapıldı
 1. hande dedi ki:

  meraba ben size birşey sormak istiyorum dün küçükk tuvaletimi yaparken silerken hafiften akıntıyla bir KAN geldi ama hani adet ve ilşkide olan bir kan değildi bekarım ama sözlüyüm,pantol varken ilişki oluyor ama bu olay neden olabilir anlamsım? pazarteside doktora gitmiştim kulak için antibiyotık verdiler o intihabımı attı acaba msneme yazrmsınız lütfen çok merak ettim

 2. esma dedi ki:

  bence ona uygun bir dille anlatman en iyisi senin hayatın mahfolmuş bari onun hayatını mahvetme sonuçta nişanlınında kendine göre hayelleri var hem yalan üzerine ne kadar sağlam bir evlilik yapa bilirsinki ilk gece kız olmadığını anlicak ve babanın evine kendi eliyle bırakıcak daha mı iyi olucak güzel kardeşim yol yakınken nişanlınla aranızda konuşup bu işi halletmeniz gerekir bence yoksa ilk gece senin son gecen ola bilir hem sana hem nişanlına yazık olur bende 1 senelik nişanlıyım hastayım ve nişanlım beni bu halimle kabul etti görücü usulü ile nişanlandım ve nişanlımı seviyorum belki senin nişanlında seni böyle kabul eder ha ümidini kaybetme birdahada hiç bir erkeğe güvenip kendini teslim etme olurmu nişanlına bile işin ucunda zararlı biz kızlar oluyoruz çünkü allah sana yardım etsin arkadaşım

 3. esmer dedi ki:

  Erkek arkadaşımla yaşadığım cinsel ilişkinin ardından gelen birkaç damla kanı, evlenmeyi düşündüğümüz için önemsememiştim. Ancak erkek arkadaşımdan ayrıldım ve şimdi başka biriyle nişanlıyım. Önceki birlikteliğimi nişanlıma anlatmam mümkün değil. Çünkü kendisi bekaret konusuna çok önem veriyor. Nişanın atılması bir yana, ailem bile beni cezalandırmaya kalkabilir. Korkudan her gece kabuslar görmeye başladım
  lütfen bana yardımcı olun onu kaybetmek istemiorum ne yapacagımı bilmiorum

Sayfa başına git